Yangın alarm sistemleri ve aksesuarları, olabilecek yangın ihtimaline karşı, yangını başlarken tespit ederek ilgili birimlere ileten, tehlike arz eden durumları devre dışı bırakarak yangın tehlikesinin oluştuğu yerin, en kısa sürede tahliye edilmesini sağlayan sistemlerdir. Yangın alarm sistemleri ve aksesuarlarının kurulumu, firmamızın profesyonel kadrosu tarafından istediğiniz mekanda gerçekleştirilmektedir. Yangın alarm sistemleri, ofis ve evlerde, fabrikalarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, okullarda, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde ve benzeri birçok yerde tercih edilmektedir.

Yangın alarm sistemi nasıl çalışır?

Yangın alarm sistemi yangın algılama paneli ile çalışır. Bu panel sayesinde dedektörler, butonlar, sirenler, flaşör ve buna benzer birçok farklı eleman ile yönetilir. Yangın durumu oluştuğu zaman yangın algılama paneli, bu elemanlar sayesinde aktif hale gelerek ilgili birimlerin uyarılması sağlanır.

Yangın alarm sistemleri konvansiyonel ve analgo adresli olmak üzere iki tiptir. Konvansiyonel sistemlerde birden fazla dedektör ve yangın ihbar butonu bağlanabilmektedir. Bir bölge için en çok 20 algılama elemanı olan duman dedektörü, ısı dedektörü, sıcaklık artık hızı dedektörü gibi elemanlar kullanılır. Adresli yangın algılama sistemlerinde, bölge hatları bulunmaz. Bunun yerine çevrim hatları yani looplar bulunur. Panelden çıkan kablo ile birlikte sırasıyla adresli duman dedektörü, adresli ısı dedektörü, adresli sıcaklık artış hızı dedektörü, adresli giriş ve çıkış modülü gibi elemanları dolaşılması gerekir.

Yangın alarmı aksesuarları nelerdir?

  • İhbar butonu
  • Panik butonları
  • Manyetik kontaklar
  • İhbar sireni
  • Alarm kablo ve aküsü

Yangın dedektörleri çeşitlidir. Yangın tehlikesi için en çok kullanılan dedektör tipi duman detektörüdür. Optik duman dedektörü ve radyoaktif duman dedektörü olmak üzere iki çeşittir. Kapalı otoparklarda, yemek salonlarında, çamaşırhane ve kazan dairelerinde kullanılan sıcaklık artış dedektörü, çevredeki hava sıcaklığını ve sıcaklığın artıp artmadığını ölçen detektördür. Kombine dedektörler ise duman dedektörü ve sabit sıcaklık ya da sıcaklık artış dedektörlerinin birleşiminden oluşur. Alev dedektörü, cephanelik gibi yanıcı sıvı ve patlayıcı madde depolarında, uçak hangarlarında, akaryakıt dolum tesislerinde, boya fabrikalarında, petrokimya tesislerinde kullanılan detektörlerdir.

Firmamızın yetkili ekibini ile iletişime geçerek, yangın dedektörleri ve aksesuarları ile ilgili detaylı bilgi alarak, mekanlarınız için ihtiyacınıza en uygun yangın alarm sisteminin kurulumunu sağlayabilirsiniz.