X-ray cihazları, çanta, valiz, koli, paket, zarf gibi birçok eşyanın, güvenliği bozacak şeyler taşıyıp taşımadıklarını, X ışını yani radyoaktif röntgen ışını kullanarak tespit eden cihazlardır. Cihazın içine konan bu tür cisimleri açmadan, içinde güvenliği tehdit edecek materyallerin tespitinde güvenlik görevlilerine yardımcı olur. X-ray teknolojisi, organik ve inorganik maddeleri kolaylıkla ayırt edebilir. Cihazı kullanacak kişilerin eğitim görmesi gerekli olan cihazlarda, resim kalitesi yüksektir. Cihazlarda bomba, silah, uyuşturucu ve bunun gibi birçok tehlikeli cisim, çok net şekilde tespit edilebilmektedir.

X-ray cihazları nerelerde kullanılır?

  • Havaalanları, limanlar ve tren garları
  • Alışveriş merkezleri ve iş merkezleri
  • Askeri tesisler
  • Fuar merkezleri
  • Kamu kurum ve kuruluşları
  • Okullar
  • Sınır kapıları (kamyon ve araçların taranması)

X-ray cihazlarının kullanım amacı nedir?

X-ray cihazları sadece tehlikeli madde tespitinde değil, aynı zamanda güvenlik seviyesi üst derecede olan alanlarda, posta zarfları ve kargo paketlerinin içindekilerinin de tespitinde kullanılır. Sınır kapılarında kamyon ve araçların, uyuşturucu, silah gibi maddelerin tespitinde ve emniyet birimleri tarafından şüpheli görülen paket içeriklerinin tespitinde kullanılır.

X-ray cihazlarının yapısı nasıldır?

X-ray cihazları, X ışını ünitesi, ekran ve kontrol panelinden oluşur. X ışını ünitesi, X ışınlarının gönderilerek eşyaların bulunduğu taşıyıcı bandın olduğu kısımdır. Bant üzerinden geçen her eşya, ekranda görünür. Kontrol paneli ise tüm cihazı kontrol eden düğmelerin bulunduğu yerdir.

X-ray cihazları, organik ve inorganik maddeleri farklı renklerde algılar. Cihazın üretimine göre organik maddeler, sütlü kahve ya da turuncu renkte, inorganik ve metal maddeler koyu mavi renkte ve karışık materyal ve az yoğun maddeler ise yeşil renkte uyarı vermektedir.

X-ray cihazları, az da olsa radyasyon yaydıkları için, asla insan ve hayvan kontrolünde kullanılmazlar. Ayrıca, cihazı kullanan görevlilerin X ışınlarından yani radyasyondan etkilenmemeleri için, X-ray cihazının modeline uygun dozimetre yani doz ölçer cihazı takılmalıdır.

X-ray cihaz fiyatları hakkında, firmamızın konusunda uzman ve deneyimli ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, ihtiyacınıza uygun X-ray cihazını seçmek ve daha ayrıntılı bilgi almak için, profesyonel ekibimiz ile temas kurabilirsiniz.