Yol kapanları, otopark, site, servis ve depo alanlarının giriş ve çıkışlarında kontrollü geçişi sağlamak içindir. Yol kapanlarının montajı, firmamız tarafından titizlikle sağlanmaktadır. Yol kapanları, anahtarlı ve manuel yol kapan sistemleri ve otomatik, yarı otomatik yol kapanları olarak çeşitlendirilebilir. Otomatik ve yarı otomatik yol kapanları, güvenliğin üst düzey olması gereken alanlar için üretilmektedir. Diğer yol kapanlarına göre daha güvenliklidir. Otomatik ve yarı otomatik kapanlar çelik malzemeden yapılır ve yerden 35 cm yükselen 45 derecelik açı ile suikast bıçakları özelliği ile aracın içeri girmesini engellemektedir. Farklı Access otomasyonları ile uyumlu çalışan otomatik ve yarı otomatik kapanlar, elektrik kesintilerinde manuel çalışabilmektedir.

Yol kapanı çeşitleri ve kullanım alanları nerelerdir?

Yol kapanları 3m, 5m, 7m ve 9m boylarında üretilebilir.

  • Sokak ve mahalle aralarındaki küçük boy yol kapanları, 3m ve 5m uzunluğundadır. Orta boy yol kapanları 7 metre boyundadır.
  • Şehirlerarası yollarda 9 m olan büyük boy yol kapanı kullanılır.
  • Çok şeritli ve şehirlerarası duble yollarda ve otobanlarda boyu 9 m olan yol kapanları kullanılır.

Yol kapanlarını kurabilmek için zeminin, zeminin düzgün olması gerekir. Parke ve kilit taş döşemeli yerlerde, yol kenarından yol içine çekilerek, yol kapanı montajı yapılmaktadır.

Yol kapanı nasıl çalışır?

Yol kapanları, polis ya da askeri yetkililerce arama ve kontrol noktalarında, dur ikazlarına uymayan araç ve sürücülerin yavaşlatılması ve durdurulması için kullanılan tekerlek söndürme aracıdır. Çivili yol kapanları, trafikte yüksek hız yapılmaması için en ideal kapan sistemleridir. Çivili yol kapanlarında teker içine batan çiviler sayesinde teker içinde bulunan hava, güvenli şekilde boşalmaya başlar ve araç güvenli şekilde belirli mesafe sonrasında durur. Yol kapanı kullanılırken, yol kapanı atan kişinin kendi güvenliğini sağlaması gerekir. Kaçan sürücünün ani hareketlerine karşılık, kapanı atan kişinin her türlü harekete hazırlıklı olması gerekir.

Kapan bariyer çeşitleri nelerdir?

Kapan bariyer çeşitleri zemin üstü manuel kapan bariyer, zemin üstü motorlu kapan bariyer, gömme tip manuel kapan bariyer ve gömme tip motorlu kapan bariyer olarak çeşitlendirilebilir. Firmamızın konusunda uzman ve tecrübe sahibi ekibi tarafından istediğiniz alana, kapan bariyeri montajı özenle yapılmaktadır.