Yüz tanıma sistemleri, biyometrik sistemler içinde, en çok tercih edilen sistemlerdir. Genellikle ATM’lerde sıklıkla kullanılan yüz tanıma sistemleri, havaalanları, kalabalık meydanlarda kişilerin güvenliğinin sağlanması için kullanılmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankacılık sektöründe, finans sektöründe son yıllarda insanların hesaplarına daha kolay ve güvenli girebilmesi için, yüz tanıma programları kullanılmaktadır.

Yüz tanıma sistemleri hangi ölçüleri alır?

Her yüz birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden yüz tanıma sistemlerinin ölçüt aldığı bazı noktalar vardır.

  • Gözler arası uzaklık
  • Çene çizgisi uzunluğu
  • Burun genişliği
  • Elmacık kemikleri şekli
  • Göz çukuru derinliği

Yüz tanıma sistemleri, bu ölçütleri belirleyerek bir algoritma yaratır ve yüz izi belirlenerek veri tabanında kullanılmak üzere, numerik kod oluşturulmuş olur. Yüz tanıma sistemleri dört aşamadan oluşur. İlk olarak kişinin fiziki ya da davranışsal görüntüsü belirlenir. Sonrasındaki işlem ise, belirlenen görüntüden yüz izi değerinin tespitidir. Ortaya çıkan değerler, veri tabanında bulunan yüz izi değerleri ile karşılaştırılır ve son olarak en iyi yüz izi belirlenerek, yüz tanıma sistemi oluşturulmuş olur.

Yüz tanıma personel takip sistemi ile personelin işe giriş çıkışlarını, personel güvenliğini, vardiya sistemini, izin kullanım günlerini, eksik ya da fazla mesai durumlarını kolaylıkla takip etme imkanına sahip olabilirsiniz. Yüz tanıma sistemleri, giriş ve çıkış güvenliğinin yüksek oranda olduğu havaalanları, fabrikalar, oteller, depolar, hastaneler, spor merkezleri, alışveriş merkezleri, emniyet birimleri, iş hanları, plazalar, özel kamu kuruluşları gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Yüz tanıma cihazı avantajları nelerdir?

Yüz tanıma cihazı ve kullanılan teknoloji, personelin takibi açısından oldukça önemli bir noktaya gelmiştir. Yüz tanıma cihazları sayesinde, sadece personel takibi yapılmamakta, personel geçiş kontrolü yapılırken, yüksek güvenlik de sağlanmaktadır.

Biyometrik teknolojinin en etkin sistemlerinden biri olan yüz tanıma teknoloji ile, şifrenin unutulması, kart ya da anahtar kaybedilmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Dakikalar içinde rahatlıkla, binlerce kişinin kimliği hızlı ve kişiyi rahatsız etmeden kontrol edilebilmektedir. Yüz tanıma sistemi ile, sadece personel takibi değil okullarda öğrencilerin giriş ve çıkışlarını da kontrol edebilirsiniz. Firmamız, gelişen teknolojiyi takip ederek, güvenliğiniz konusunda en profesyonel hizmeti vermektedir.